Barista - poznaj sekrety zawodu!

Barista to słowo pochodzące, tak jak dobra kawa, ze słonecznej Italii, gdzie oznacza nie tylko osobę zajmującą się serwowaniem kawy, ale także napojów alkoholowych i bez alkoholu. Inaczej jest poza granicami Włoch – barista oznacza osobę, która zajmuje się przyrządzeniem kawy, jej odpowiednim przechowywaniem, mieleniem i podawaniem w odpowiedni sposób.

Odpowiednie akcesoria baristy
Współczesny barista dba nie tylko o własną wiedzę, ale także odpowiednie akcesoria, które pozwolą mu przyrządzić jak najlepszą kawę. Według włoskiej tradycji, barista powinien kierować się bowiem zasadą 4M, wybierając najlepszą kawę (Miscela), młynek (Maccinadosatore), ekspres (Macchina) oraz doskonaląc sprawność swojej ręki (Mano). W przypadku najbardziej cenionego baristy, zatrudnianego chętnie przez dobre kawiarnie, ważne jest więc dopilnowanie jakości serwowanej kawy, jej odpowiednie zmielenie tuż przed podaniem, zaparzenie w odpowiedni sposób i efektowne zaserwowanie. Umiejętności baristy kształtowane są przez jego doświadczenie, mówi się więc, że wytrawny specjalista powinien mieć za sobą co najmniej 3000 zaparzonych kaw.

Jak zdobyć podstawowe umiejętności do wykonywania zawodu baristy?
Wzrost kultury picia kawy wiążący się z poszukiwaniem dobrych baristów spowodował, że niezwykłą popularnością cieszą się także zajęcia pozwalające na zdobycie podstawowej wiedzy związanej z wykonywaniem tej profesji. Szkolenie czy kurs baristy może odbywać się na kilku różnych poziomach, a swoją wiedzę przekazują jego uczestnikom czynnie pracujący bariści, będący także laureatami licznych konkursów na najlepiej zaparzoną kawę.

W trakcie kursu pozwalającego na zdobycie umiejętności i wiedzy baristy, uczestnicy poznają historię i obyczaje związane z piciem kawy, sztukę jej parzenia na różne sposoby w zależności od rodzajów, a także cenioną sztukę Latte Art, czyli tworzenia misternych wzorów w filiżance serwowanej gościom kawy. Spienione mleko zdobione oryginalnymi, uroczymi wzorami to idealny sposób na poprawę humoru gościom kawiarni i dobre rozpoczęcie dnia z kubkiem gorącej kawy. Barista zdobywający wiedzę na podstawowym kursie tego typu nie musi od razu rozpoczynać kariery w biznesie. Kurs przekazujący wiedzę o smolistym napoju oraz odpowiednich akcesoriach służących do jego przyrządzania może być świetnym i oryginalnym prezentem dla najbliższej osoby, będącej jego wielbicielem. Z radością zaskoczy ona z kolei swoich krewnych i znajomych profesjonalnie przyrządzoną kawą w warunkach domowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium