Czy dzieci mogą pić kawę?

Kawa to przysmak, doceniany przez wiele ludzi na każdym świecie. W Polsce uchodzi ona jednak za przysmak dla dorosłych. Jest to spowodowane względami zdrowotnymi. Kawa ma bardzo silny wpływ na zwiększenie energii, w związku z czym wiele osób obawia się, że wpływ ten może być zbyt silny dla dziecka. Picie kawy traktuje się w Polsce nieomal na równi z piciem alkoholu, czy paleniem papierosów. Czy demonizacja tego napoju przez rodziców jest oby na pewno słuszna?

Badania wskazują, że picie kawy może mieć pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Zwiększa to ich koncentrację i zdolności poznawcze, dzięki czemu szybciej przyswajają wiedzę podczas nauki. Bardzo dobrze wspomaga także rozwój sportowy dziecka. Czy przy tak dużej ilości zalet tego produktu jest możliwe, że ma ona aż tak negatywny wpływ zdrowotny? Czy zakazywanie picia kawy dzieciom jest zasadne?

Doskonałym przykład tego, że jest to błędne myślenie, stanowi fakt, iż prawie nikt nie ma obiekcji związanych z podawaniem dzieciom herbaty. Herbata może zawierać jeszcze więcej substancji pobudzających niż kawa. Co prawda porcja herbaty jest mniejsza od standardowej porcji kawy, ale herbata jest pita o wiele częściej, na przykład jako dodatek do posiłku. Wiele osób pije herbatę w dzieciństwie i nie wiąże się to z żadnymi problemami zdrowotnymi. Dokładnie tak samo jest z kawą. Należy jednak pamiętać o tym, żeby wyrabiać dziecku dobre nawyki picia kawy. Nie powinno pić jej więcej niż raz/dwa razy dziennie. Nie powinno też przesadzać z wielkością porcji. Po prostu zbyt duże jej dawkowanie może przyczynić się do problemów w przyszłości. Warto uważać, by dziecko nie spożywało jej ze zbyt dużą ilością cukru.

Pozwalanie dzieciom na picie kawy może pomóc im zarówno w rozwoju intelektualnym, jak i sportowym. Kawa jest o wiele zdrowszym napojem niż popularna wśród dzieci coca cola, czy napoje energetyczne. Warto ukierunkować dzieci na spożywanie kawy zamiast słodyczy i napojów z dużą ilością cukrów. Dziecko, które ma dobrze wyrobione nawyki, może czerpać same korzyści z picia tego wspaniałego napoju.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium