Dlaczego boli brzuch po wypiciu kawy z mlekiem?

Kawa z mlekiem to ulubiony przysmak wielu ludzi. Istnieje wiele rodzajów tego wspaniałego napoju, a jego przygotowanie oraz poranny łyk urosły do rangi rytuału. Niestety, bardzo dużo osób skarży się na dolegliwości brzucha związane właśnie z wypiciem tego napoju. Ból bywa czasem bardzo dokuczliwy i doskwiera przez bardzo długi czas. Czy istnieje jakikolwiek sposób na wyeliminowanie tego nieprzyjemnego uczucia i dalsze odczuwanie przyjemności z faktu picia pysznej kawy z mlekiem?

Ból brzucha i wzdęcia po kawie z mlekiem

Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Warto sprawdzić, czy samo mleko nie stanowi powodu nieprzyjemnych dolegliwości. Jest wysoce prawdopodobne, że to właśnie ono może być przyczyną wszystkich problemów. Zawarta w mleku laktoza jest elementem, które wiele organizmów ludzkich nie toleruje. U jednych objawia się to w większym stopniu, u innych osób w mniejszym. Warto jednak zbadać, czy samo mleko nie jest przyczyną. Jeżeli okaże się, że jest, należy ograniczyć jego ilość. Można również zwrócić się ku mniej tłustym jego odmianom, gdyż ciężki tłuszcz również może mieć niekorzystny wpływ na procesy trawienne. Naturalne mleko można zastąpić mlekiem w proszku lub mlekiem sojowym. Jeśli nie chcesz rezygnować z takiej formy napitku, możesz dodatkowo coś zjeść, żeby nie pić kawy na czczo i przejść się kawałek po jej wypiciu.

Czy kawa zakwasza żołądek?

Warto też pamiętać, że kawa może wpływać na stopień kwaśności żołądka. Może stanowić to przyczynę nieprzyjemnych objawów, takich jak właśnie ból brzucha. Łatwo jednak zlikwidować ten problem, zastępując dotychczasowo używaną kawę, łagodniejszą odmianą kawą ziarnistą Arabica. Różni się ona odczynem PH, dzięki czemu nie zakwasza żołądka w takim stopniu jak inne kawy. Podobnie jak w przypadku mleka, warto pamiętać o tym, by kawy nie pić na czczo. Zawartość treści pokarmowej w żołądku ograniczy drażniący wpływ wosków zawartych w kawie.

Jeżeli cierpisz na dolegliwości związane z piciem kawy, nie przejmuj się. Istnieje wiele sposobów, żeby sobie z nimi poradzić. Poświęć dłuższą chwilę i zbadaj, co jest prawdziwą przyczyną bólu brzucha. Wtedy łatwo będzie tę przyczynę wyeliminować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium