Historia kawy

Kawa - czarny aromatyczny napój o właściwościach energetycznych i pobudzających to współcześnie jeden z powszechnie stosowanych sposobów na dobre rozpoczęcie dnia. Czy wiemy jednak, jaka jest historia kawy i skąd wzięło się ziarno o cenionych powszechnie właściwościach?

Legendy o kawie - ożywione kozy i niecierpliwi mnisi
Początki związane ze spożyciem kawy i odkryciem jej właściwości wiążą się z licznymi legendami. Wśród nich najpopularniejsza jest ta o młodym pasterzu żyjącym w Etiopii, który zauważył, że stado jego kóz staje się niezwykle pobudzone po spożyciu czerwonych jagód skubanych z krzaków. Inna opowiada o mnichach, którzy spróbowali świeżo zerwanych jagód, ale ponieważ nie odpowiadał im ich gorzki smak - wrzucili je do ogniska. Dopiero wtedy rozszedł się wśród nich niezwykłe aromat palonej kawy, z której przyrządzili wywar. Ponieważ nie dał im zasnąć przez całą noc, uznali go za dar niebios.

Historia kawy
Również historyczne początki kawy znajdują się w Etiopii. To stamtąd w XI wieku przywieziono aromatyczne ziarna, których kultura parzenia i picia szybko rozpowszechniła się w Królestwie Arabii. Po XV wieku zwyczaj jej picia zaczął rozprzestrzeniać się w innych krajach: Mekce, Medynie, Kairze. Dopiero w XVII wieku natomiast kawa sypana pojawiła się na zachodzie Europy, dzięki weneckim kupcom, którzy zaczęli nią handlować. Jej aromat i kofeina, która doskonale pobudzała do życia spowodowały, że szybko zaczęły powstawać liczne kawiarnie, a o czarnym napoju bogów pisano wiersze i poematy.

Początki kawy w Polsce
Rozwój popularności kawy w naszym kraju to z kolei okres najazdów tureckich i odparcia ich wojsk w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Uciekająca armia pozostawiła po sobie mnóstwo worków z czarnym, aromatycznym ziarnem. Znajdujący się w Wiedniu w tym okresie polski handlowiec postanowił przejąć je i otworzyć pierwszą wiedeńską kawiarnię. Szybko moda na nią przeniosła się także do Polski, gdzie bywanie w kawiarniach stało się zwyczajem inteligencji, arystokracji i mieszczan.

Oferta dla kawoszy
Nasz internetowy sklep z siedzibą w Krakowie kontynuuje długoletnią tradycję picia kawy, proponując naszym klientom jej najlepsze gatunki pochodzące z całego świata. W naszej ofercie znajdują się zarówno kawy ziarniste, świeżo mielone, jak i nowoczesne kapsułki do ekspresów ciśnieniowych. Starannie skomponowane mieszanki przygotowane z dbałością na każdym etapie ich produkcji zachwycą wszystkich smakoszy, którzy chcą kultywować piękną tradycję spożywania kawy w naszym kraju.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium